بوی رنگ و تاثیرات آن روی بدن

بوی رنگ تا مدت‌ها پس از اتمام رنگ کردن خانه و منزل، در آن محیط باقی می‌ماند. اما شاید با خود فکر کنید که پس از گذشت مدت زمانی مشخص به‌تدریج بوی رنگ از بین خواهد رفت یا به‌محض اینکه دیگر نتوانید آن را استشمام کنید، تصور کنید که به طور کامل اثرات مربوط به بوی رنگ از بین رفته است و دیگر خطری برای سلامت شما ندارد.

درست است که با رنگ کردن اتاق‌ها و دیگر فضاهای خانه، ظاهری تمیز و زیبا پیدا می‌کنند اما کارشناسان و متخصصان سلامتی بر این باورند که موقع رنگ کردن در خانه نمانید. چراکه در عین این زیبایی، استشمام بوی رنگ مشکلات پوستی و ریوی برای شما ایجاد می‌کند.

بنابراین همان‌طور که به آن اشاره کردیم اگرچه رنگ کردن خانه و منزل به هرچه بیشتر زیباتر دیده‌شدن فضاهای مختلف کمک می‌کند اما در صورت عدم رعایت برخی نکات و توصیه‌ها، استشمام بوی حاصل از این مواد رنگی، می‌تواند اثرات نامطلوبی روی سلامت شما داشته باشد.

البته لازم به ذکر است که بوی رنگ به‌عنوان نوعی محرک، عامل اصلی ایجاد سرفه‌های مکرر و به همراه تنگی نفس بوده و ازآنجایی‌که در نقاشی و رنگ ساختمان‌های قدیمی سرب وجود داشته است؛ بنابراین در هنگام نوسازی و رنگ کردن خانه باید به این نکته توجه داشته باشید که اعضای خانواده‌تان در معرض غبار ناشی از حذف رنگ‌های قدیمی قرار نگیرند.

چراکه تا مدت‌ها سرب در بدن هر فردی می‌تواند بدون حتی کوچک‌ترین عوارضی باقی بماند و به‌نوعی فرد متوجه حضور آن در بدن خود نشود. ازاین‌رو در اثر بالارفتن تدریجی میزان غلظت سرب در بدن ممکن است علائم و نشانه‌های اولیه و خفیف مسمومیت، احساس ضعف و خستگی، درد شکم، سردرد، اضطراب و بدخوابی در اعضای مختلف بدن ظاهر شود.

حال ما در این مقاله قصد داریم تا تأثیرات بوی رنگ را روی سلامتی به طور مفصل مورد بررسی قرار دهیم و همچنین به نکاتی در خصوص تأثیرات انواع مختلف رنگ‌ها برای رنگ کردن منازل شخصی و خانه‌ها اشاره کنیم و روش‌هایی برای رهایی از بوی رنگ به شما معرفی کنیم.

بوی رنگ

استشمام بوی رنگ ممکن است چه مشکلاتی برای سلامتی ما ایجاد کند؟

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، بوی رنگ به‌عنوان نوعی محرک عامل اصلی ایجاد سرفه‌های مکرر به همراه تنگی نفس خواهد بود.

اما در اینجا باید به این نکته هم اشاره کنیم که اساساً استفاده از رنگ‌های استاندارد و استشمام بوی حاصل از آن‌ها برای بسیاری از افراد مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند ولی نباید فکر کنیم که استشمام بوی این رنگ‌های استاندارد عوارضی ندارد. چراکه استشمام بوی چنین رنگ‌هایی عوارضی مشابه با سایر مواد شیمیایی دارند.

پس باتوجه‌به موارد گفته شده ما در ادامه قصد داریم تا به اثرات ناشی از استشمام روی سلامتی را مورد بررسی قرار دهیم که از جمله مهم‌ترین تأثیرات بوی رنگ روی سلامتی می‌توان به مورد زیر اشاره کرد:

  • مسمومیت با سرب

همان‌طور که در ابتدای متن به آن اشاره کردیم، در صورت بازسازی و رنگ کردن خانه، ازآنجایی در رنگ و نقاشی ساختمان‌های قدیمی میزان زیادی سرب وجود دارد، به همین دلیل در زمان انجام چنین کاری باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید که اعضای خانواده‌تان در معرض استشمام غبار سرب ناشی از حذف رنگ‌های قدیمی ساختمان قرار نگیرند.

همچنین ازآنجایی‌که سرب به میزان کمی می‌تواند همچنان در بدن باقی بماند و حتی کوچک‌ترین عارضه‌ای برای بدن ایجاد نکند، پس به‌طورقطع نمی‌توان گفت که بدن افراد مختلف در برابر استشمام بوی رنگ، به‌ویژه رنگ‌های قدیمی ساختمان‌ها، کاملاً مصون خواهد بود.

چراکه با گذشت زمان و به‌مرورزمان غلظت سرب موجود در بدن این افراد، به‌تدریج افزایش پیدا می‌کند و در اثر چنین اتفاقی خطرات شدیدتری در انتظار فرد خواهند بود.

البته لازم به ذکر است که هرچه رنگ دیوارهای یک خانه یا ساختمان قدیمی‌تر باشد، احتمال وجود سرب در آن فراوان است. چراکه معمولاً رنگ‌های کهنه و قدیمی که برای رنگ آمیزی ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفتند در خود مقادیر زیادی سرب داشتند.

یکی از راه‌های تشخیص و شناسایی وجود سرب در بدنتان، اندازه‌گیری میزان سرب خونتان قبل و بعد از اتمام رنگ آمیزی و مقایسه مقادیر به‌دست‌آمده است که در اکثر موارد این مقایسه از افزایش میزان سرب در خونتان پس از رنگ آمیزی و استشمام بوی رنگ می‌دهد.

چرا هنگام رنگ آمیزی خانه خود را ترک کنید؟

اما اگر باتوجه‌به موارد گفته شده، تمایل به رنگ آمیزی دیوار اتاق‌ها و سایر فضاهای خانه خود دارید یا از رنگ قدیمی دیوارهای خود خسته شده‌اید و می‌خواهید با استفاده از رنگ جدید در آن‌ها تنوع ایجاد کنید، هرگز این توصیه کارشناسان و متخصصان سلامت را نادیده نگیرید که می‌گویند در هنگام رنگ آمیزی، خانه خود را ترک کنید.

چون رنگ‌های ساختمانی به دلیل اینکه حاوی حلال‌هایی بوده که به آن‌های خاصیتی نرمی و روان می‌بخشند و در هنگام خشک‌شدن این مواد از روی سطح رنگ تبخیر می‌شوند، می‌توانند مشکلات جدی برای سلامت ما ایجاد کنند. همچنین حتی تماسی کوتاه با این مواد می‌تواند منجر به بروز مشکلات و عارضه‌های پوستی مانند قرمزی و التهاب شود و احساساتی همچون خستگی، تهوع، سردرد و سرگیجه برای فرد ایجاد کند.

در صورت تماس طولانی این آسیب‌ها و مشکلات شدت بیشتری پیدا می‌کند و آسیب‌های جدی به اعصاب و سایر اعضای بدن وارد می‌کنند؛ بنابراین از جمله مشکلات شدیدتر مربوط به تماس طولانی با این مواد می‌توان به مواردی همچون مشکلات ریوی، سیستم اعصاب مرکزی، کبد، کلیه و انواع مختلفی از مشکلات تنفسی اشاره کرد.

ازاین‌رو افرادی که به‌واسطه شغل و منبع درآمدشان روزانه با حجم زیادی از این مواد در تماس هستند، باید توجه ویژه‌ای به نکات و توصیه‌های ایمنی در خصوص استشمام بوی رنگ داشته باشند.

بوی رنگ

استشمام بوی رنگ های مختلف چه مشکلاتی می‌تواند برای ما ایجاد کند؟

  1. رنگ لاتکس یا آکریلیک

از جمله رایج‌ترین رنگ‌هایی که برای رنگ آمیزی ساختمان و خانه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، رنگ لاتکس یا آکریلیک است. همچنین این رنگ حلالی ندارد که بتوان آن را با آب و صابون تمیز کرد؛ بنابراین درصورتی‌که استشمام بوی رنگ لاتکس یا آکریلیک احساس بدی در شما ایجاد می‌کند، سریعاً به یک فضای باز بروید.

  1. رنگ‌های روغنی

همان‌طور که می‌دانید رنگ‌های روغنی در داخل خود حلال دارند و شما برای پاکسازی آن‌ها به مواد معدنی نیاز دارید. اما مطالعات و تحقیقات انجام شده روی رنگ‌های روغنی نشان می‌دهد که استشمام بوی رنگ‌های روغنی و قرارگرفتن در معرض بخارات مربوط به حلال‌های چنین رنگ‌هایی می‌تواند تا میزان زیادی برای بانوان باردار، خطر سقط جنین را بالا ببرد.

پس در هنگام رنگ آمیزی ساختمان یا خانه خود با استفاده از رنگ‌های روغنی، حتماً از خانه خود خارج شوید و هرگز تا زمان پایان کار به خانه خود مراجعه نکنید. همچنین تا چند روز پس از اتمام کار، پنجره‌های خانه باید کاملاً باز باشد تا به ایجاد تهویه هوای مناسب، بوی رنگ به طور کامل از بین برود.

  1. رنگ سرب

در خصوص چنین رنگ‌هایی باید بگوییم بنا به دلایلی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، امروزه رنگ‌های بر پایه سرب دیگر به فروش نمی‌رسند و استفاده از چنین رنگ‌هایی مربوط به دوران قبل از دهه هفتاد بوده است.

اما ازآنجایی‌که بازسازی و نقاشی ساختمان‌های قدیمی در سالیان اخیر رواج یافته است، ازاین‌رو استشمام غبارهای ناشی از حذف چنین رنگ‌هایی می‌تواند آسیب‌های جدی به سلامت ما وارد کند؛ بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به آسیب‌های ناشی از غبارات سرب حاصل از حذف رنگ‌های قدیمی، بهتر است که هنگام حذف چنین رنگ‌هایی از دیوار اتاق یا سایر مناطق خانه، در آن محل حضور پیدا نکنید.

از چه راهکارهایی می‌توان برای ازبین بردن بوی رنگ در خانه استفاده کرد؟

  • جوش شیرین

همان‌طور که می‌دانید که استفاده از جوش شیرین برای ازبین‌بردن بوی نامطبوع داخل یخچال و ماشین لباس‌شویی کاربردهای فراوانی دارد اما استفاده از جوش شیرین برای ازبین بردن بوی رنگ در خانه می‌تواند مفید و مؤثر باشد.

پس برای استفاده از جوش شیرین برای ازبین بردن بوی رنگ در خانه بهتر است که ابتدا مقدار کمی از آن را در تعدادی ظرف یا کاسه بریزید و سپس آن کاسه‌ها را در اطراف خانه قرار دهید.

البته لازم به ذکر است که به‌منظور ازبین‌بردن کامل بوی رنگ، پس از اتمام رنگ آمیزی مجدداً چنین کاری را تکرار کنید و در صورت اینکه بازهم بوی رنگ در خانه استشمام می‌کنید، کمی جوش شیرین روی فرش‌های خانه خود بپاشید و صبح روز بعد آن را از روی فرش‌های خانه خود جارو و پاک کنید.

  • پیاز

ازآنجایی‌که پیاز بوی قوی‌ای دارد و استشمام بوی آن خیلی بهتر از استشمام بوی رنگ است و همچنین استشمام بوی پیاز خاصیت‌های گوناگونی دارد و می‌تواند به درمان برخی بیماری‌های بدن کمک کند، استفاده از روش مناسبی برای ازبین بردن بوی رنگ در خانه خواهد بود.

پس به این منظور حداقل دو عدد پیاز متوسط را خردکرده و آن‌ها را در داخل نعلبکی‌هایی قرار بدهید و سپس نعلبکی‌ها را در قسمت‌های مختلف خانه قرار دهید.

البته لازم به ذکر است که پیازهای استفاده شده برای ازبین بردن بوی رنگ به دلیل اینکه سموم داخل خانه را به خود جذب کرده‌اند، مجدداً نباید مورداستفاده قرار بگیرند.

بوی رنگ

  • سرکه

برای ازبین بردن بوی رنگ با استفاده از سرکه فقط کافی است که یک کاسه کوچک را به اندازه یک فنجان سرکه سیب پر کنید و سپس در هر گوشه از خانه یک عدد از این کاسه‌های حاوی سرکه سیب را قرار دهید.

  • دانه قهوه

برای ازبین بردن بوی رنگ با استفاده از دانه قهوه فقط کافی است که یک کاسه حاوی دانه قهوه را در هر گوشه از خانه خود قرار دهید.

  • ترکیب طبیعی وانیل و فلفل

از جمله بهترین عصاره‌های طبیعی برای ازبین بردن بوی رنگ، دو ماده وانیل و فلفل هستند. پس به‌منظور ازبین بردن بوی رنگ با استفاده ترکیب این دو عصاره طبیعی، ابتدا چند قطره از عصاره را به یک پد آغشته کنید، آ‌ن‌ها را در یک کاسه کوچک قرار دهید و سپس آن را در اطراف خانه خود بگذارید.

سخن آخر

به‌عنوان نتیجه‌گیری و سخن پایانی استشمام بوی رنگ‌ می‌تواند تأثیرات زیادی بر سلامت ما داشته باشد و بسته به نوع رنگ مورداستفاده برای رنگ آمیزی خانه یا ساختمان این مشکلات می‌تواند به شدت‌های مختلفی در بدن ما ظاهر شود.

بنابراین در هنگام رنگ آمیزی ساختمان یا خانه، مجدداً در اینجا تأکید می‌کنیم که هرگز این توصیه پزشکان و متخصصان سلامت را نادیده نگیرید که می‌گویند هنگام رنگ آمیزی خانه خود را ترک کنید.