از اینستاگرام ما دیدن کنید

رنگ پودری چیست ؟ و شرح ویژگی‌های رنگ‌های الکترواستاتیک

رنگ پودری چیست

رنگ پودری الکترواستاتیک
پوشش‌های پودری مرکب از پیگمنت‌، رزین، فیلر و مواد افزودنی هستند که ابتدا این مواد را در اکسترودر به‌صورت مذاب درمی‌آورند تا با هم مخلوط شوند که اصطلاحاً به این فرآیند «اکسترود شدن» می‌گویند. سپس ماده مذاب سرد شده را طی فرآیندی دومرحله‌ای آسیاب می‌کنند تا به ذراتی بین بیست تا هشتاد میکرون تبدیل شود و سپس پودر به‌دست آمده را از الک عبور می‌دهند و بسته‌بندی می‌نمایند. خرید رنگ پودری نیازمند اطلاعات مناسب و یا مشاوره با افراد خبر و باتجربه در این زمینه است. امروزه با رشد و توسعه این صنعت شرکت‌های بسیاری رنگ پودری تولید می‌کنند که می‌توانید برای خرید به آن‌ها مراجعه کنید؛ اما قبل از آن بهتر است اطلاعات کافی در مورد آن را داشته باشید تا بتوانید بهترین نوع آن را انتخاب کنید.

فرآیند رنگ‌آمیزی
در ادامه فرآیند رنگ‌آمیزی، این پودر میکرونیزه شده را درون «تفنگ پاشش» ریخته و با استفاده از جریان الکتریسیته، پودر را باردار می‌کنند. پودر باردار شده با کمک فشار هوا بر روی سطح پاشیده می‌شود. قطعه مورد نظر باید حتما به‌وسیله گیره مخصوص به ارت متصل شود تا رنگ دارای پوشش استاندارد و یکنواخت در سطح و لبه‌ها شود.
در شیوه استفاده از تفنگ رنگی باید در نظر داشت که پودر خارج‌شده از تفنگ الکترواستاتیکی با سرعت پایین به سطح مورد نظر می‌رسد و عامل هدایت‌کننده پودر در این روش یا هوا است یا یک نازل چرخان که پودر را به سطح مورد نظرِ متصل به زمین می‌رساند. در طی انجام این فرایند باید مراقب فشار زیاد هوا بود تا در سطح قطعه تورفتگی ایجاد نکند. با در نظر گرفتن این توضیحات و مطالبی که در ادامه متن می‌آید، می‌توان واضح‌تر توضیح داد که رنگ پودری چیست .

در ادامه و برای کامل شدن عمل رنگ‌کاری و تثبیت شدن رنگ بر روی قطعه، قطعات را درون کوره پخت رنگ قرار می‌دهند. کوره‌های پخت رنگ کوره‌هایی صنعتی هستند که رنگ در آن‌ها با دمای ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد به مدت ۱۳ دقیق پخته می‌شود. رنگ پخته‌شده درون کوره، رنگی ضخیم و کاملاً یکدست خواهد بود، این رنگ پوسته نمی‌شود و خراش برنمی‌دارد مگر در شرایط خاص. همچنین در برابر تغییرات شیمیایی نیز مقاوم است. همچنین باید در نظر داشت که سطح رنگی یکدست، مقاوم و ضخیمی که در سطح فلز ایجاد می‌شود به خاطر این نکته است که رزین در دمای ۲۰۰ درجه، روی سطح فلز کاملا واکنش داده و پخته می‌شود.
نکته‌ مهمی که در این نوع از رنگ‌آمیزی باید لحاظ کرد این است که تثبیت رنگ بر روی قطعه مدت‌زمان مشخصی دارد و اگر قبل از طی شدن این زمان تماسی با سطح رنگ‌آمیزی شده ایجاد شود، رنگ آن سطح پاک خواهد شد.

مزیت‌های رنگ پودری الکترواستاتیک
مزیت‌های رنگ پودری الکترواستاتیک نسبت به رنگ‌های سنتیِ مایع (پایه حلال) این است که در رنگ پودری نیازی به حلال نیست، رنگ پودری آلودگی کمتری ایجاد می‌کند و دوام بیشتری دارد. باید در نظر داشت که در رنگ‌های پایه حلال استفاده از سیستم تصفیه و بازیافت و همچنین تهویه هوا ضروری است. رعایت این موارد به این خاطر است که بشود ترکیبات آلی فرار را کنترل کرد. درصورتی‌که هنگام استفاده از رنگ‌های پودری چنین محدودیت‌هایی وجود ندارد.
از جمله مزایای دیگر رنگ پودری الکترواستاتیک این است که سطح ایجادشده براق خواهد بود و پوشش رنگی نسبت به رنگ‌هایی که پایه حلال هستند، سه برابر مقاوم‌تر است. اگر بخواهیم بگوییم که مزیت دیگر رنگ پودری چیست باید به این نکته اشاره کرد که این نوع از رنگ تاثیر‌پذیر نیست؛ درواقع شرایط آب‌وهوا مثل رطوبت و دما بر روی رنگ پودری موثر نیست، روان نخواهد شد و سطح آن اصطلاحاً پوست پرتقالی نمی‌شود. همچنین کیفیت کار نقاش هم در رنگ‌های پایه حلال اثرگذار است درحالی‌که رنگ پودری از طریق باردار شدن به سطح می‌چسبد و این عامل دیگر وابستگی به شرایط آب و هوایی یا عامل انسانی ندارد. مزیت دیگر رنگ‌ پودری علاوه بر صرفه اقتصادی این است که به دلیل عدم نیاز به حلال با محیط‌زیست نیز سازگارتر است.

برای خرید رنگ پودری و سفارش از شرکت سالی فام با تلفن ۰۸۶۴۵۲۵۳۶۷۶ تماس بگیرید.

© 2019 Copyright © کلیه حقوق برای «سالی فام» محفوظ است. دیجیتال مارکتینگ جامع و تخصصی توسط : نوکارتو