برای اضافه کردن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید

رنگ پودری پوشش دار

رنگ پودری پوشش دار

رنگ پودری پوشش دار چیست؟

رنگ پودری پوشش دار اوایل دهه پنجاه میلادی بود که برای اولین‌بار در آمریکا تولید شد و مورداستفاده قرار گرفت. هرچند نمونه اولیه این رنگ‌ها با چیزی که اکنون در بازار است تفاوت زیادی دارد، اما بنیان ساخت این رنگ‌ها چیزی در حدود ۷۰ سال پیش گذاشته شد. کیفیت، دوام، ضرر کمتر به محیط‌زیست و سود اقتصادی بیشتر برای کارگاه‌ها باعث شد تا این نوع رنگ به‌سرعت در جهان فراگیر شود و جایی برای خود در صنعت رنگ دنیا پیدا کند. این رنگ‌ها از ترکیباتی مانند رنگ‌دانه‌ها و رزین‌ها، افزودنی‌های پخش‌شده در یک بایندر تشکیل‌دهنده فیلم، پرکننده‌ها و عامل پخت تشکیل شده‌اند. این مواد پس از فراوری به‌صورت پودر در می‌آیند و با یک تفنگ الکترواستاتیک بر روی سطح موردنظر پاشیده می‌شوند. این ذرات در تفنگ باردار می‌شوند و لایه‌ای نازک و چسبناکی را بر روی سطح ایجاد می‌کنند. در این زمان مرحله اول رنگ کردن سطوح توسط این رنگ‌ها به پایان می‌رسد، اما نیاز به مرحله دومی نیز دارند. این فرایند برای کامل شدن نیاز دارد تا سطح موردنظر درون کوره قرار بگیرد. رنگ پودری پوشش دار که با استفاده از تفنگ الکترواستاتیک بر روی آن پاشیده شده، توسط حرارتی که می‌بیند ذوب و یکدست شود. این رنگ پودری پس از پخت، پوششی سخت، بادوام و غیر قابل انحلال را ایجاد می‌کند.

انواع رنگ پودری  پوشش دار

رنگ‌های پودری انواع متفاوتی دارند که شامل موارد زیر هستند:

پوشش‌های پلی‌استر

این پوشش‌ها مقاومت بسیار خوبی در برابر تابش نور خورشید دارند و برای پروژه‌های بیرون مناسب هستند. این رنگ‌ها خواص مکانیکی و شیمیایی بسیار خوبی دارند و در محصولاتی مانند قطعات خودرو، تابلو برق، کولر و بسیاری محصولات دیگر از این خانواده استفاده می‌شود.

رنگ‌های پودری اپوکسی پلی‌استر (هیبریدی)

این رنگ‌های زیبا که خواص شیمیایی و مکانیکی خوبی دارند، اما در برابر شرایط جوی مقاوم نیستند. این رنگ به‌دلیل قیمت مقرون‌به‌صرفه یکی از پرفروش‌ترین رنگ‌های پودری در دنیا محسوب می‌شود.

رنگ‌های پودری  پلی‌یورتان            

این رنگ‌ها دارای مقاومت فیزیکی خوبی هستند و در برابر تغییرات جوی و نور خورشید نیز مقاوم‌اند. از این نوع رنگ‌ها در موارد تخصصی و خاص استفاده می‌شود.

مزایای رنگ پودری پوشش دار

مزایای رنگ‌های پودری شامل موارد زیر می‌شوند:

 • استحکام و خواص ضدخوردگی
 • افزایش طول عمر و عملکرد محصول
 • تزئینی، تنوع رنگ، سایه و بافت
 • سازگار با محیط‌زیست بدون ترکیبات آلی مضر، با حداقل انتشار بوهای شیمیایی
 • تک‌لایه و پخت سریع
 • استفاده بر روی هر نوع محصول فلزی (تحمل دمای حرارت بیش از 200 درجه سانتی‌گراد) همچنین چوب، شیشه و وسایل داخلی

ساختار رنگ پودری

ترکیب، اجزا، ساختار رنگ پودری ترکیبی از ذرات پلیمر جامد و رنگ‌دانه‌های رنگی بوده که محیط فعال آن یک حلال مایع نیست، بلکه یک جریان هوا است. اگرچه اجزای شیمیایی فرمولاسیون پودر شبیه به ترکیب رنگ‌ها و لاک‌های مایع است، اما در عمل خواص و ویژگی‌های عملکرد آن‌ها متفاوت خواهد بود.

نکته کلیدی عدم وجود رنگ مایع است که دلایل آن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کاهش نیاز برای ذخیره‌سازی و حمل‌ونقل رنگ پودری
 • افزایش عمر مفید
 • بدون بخارات مضر
 • عدم وجود مواد قابل احتراق و خطر آتش‌سوزی

اپوکسی جزء بهترین رنگ‌های پودری پلیمرهایی است که چسبندگی به سطح و ذوب پوشش پودری را فراهم می‌کند. علاوه‌بر پایه، این ترکیب شامل موارد زیر است:

 • پرکننده‌ها به شکل اکسیدهای فلزی؛ به‌عنوان‌مثال، تیتانیوم و آلومینیوم.
 • رنگ‌دانه‌ها مسئول ویژگی‌های رنگ
 • سازندگان فیلم بر پایه رزین
 • سخت‌کننده‌های اپوکسی
 • استرهای رزین اکریلیک

تمام اجزای رنگ پودری دارای ثبات هستند که با جریان‌پذیری و ماندگاری طولانی مشخص می‌شوند. رنگدانه و پرکننده‌ها حدود 50 درصد از کل ترکیب رنگ را تشکیل می‌دهند. براساس نوع و ویژگی‌های رنگ‌دانه، رنگ‌ها ممکن است از نظر رنگ، بافت، پوشش، درجه الکتریکی شدن و عملکرد چسب متفاوت باشند. رنگ‌دانه‌های مورداستفاده برای فرمولاسیون پودری کاملاً مشابه رنگ‌های سنتی اکریلیک است. مقدار و نسبت آن‌ها در ترکیب با نوع، هدف و رنگ نهایی تعیین می‌شود. رنگ نه‌تنها در وسعت، بلکه در عمق سایه، وجود یا عدم درخشش سطح فلزی و همچنین بافت پوشش متفاوت است.

رنگ پودری پوشش دار

ویژگی‌های رنگ پودری

ویژگی‌های ذاتی رنگ پودری پوشش دار، اساساً با خواص و شاخص‌های ترکیبات رنگ آمیزی مایع معمولی متفاوت است. ازآنجایی‌که محیط انحلال رنگ پودری هوا است و نه یک حلال مایع؛ بنابراین ویژگی‌های اصلی آن شامل موارد زیر می‌شود:

جریان‌پذیری، پودر رنگ باید به‌راحتی و بدون تشکیل توده خرد شود.

یکنواختی، ذرات باید در یک سمت باشند تا درجه الکتریکی یکسانی دریافت کنند و در یک‌لایه نازک و یکنواخت روی سطحی که قرار است رنگ آمیزی شوند، قرار بگیرند.

با توجه به خواص فیزیکی و وضعیت شیمیایی رنگ پودری دارای پایداری است.

برای اعمال یک‌لایه نازک و یکنواخت، اندازه ذرات رنگ نباید بیش از 330 میکرون باشد و محدوده 50 تا 100 میکرون بهینه خواهد بود.

از دیگر ویژگی‌های مهم در رنگ پودری جذب بالا است. رنگ پودری باکیفیت بالا باید در برابر اشباع رطوبت مقاومت کند و خشک و روان بماند. همچنین یکی از ویژگی‌های متمایزکننده رنگ پودری در بین انواع رنگ‌ها، فناوری رنگ آمیزی است. روش‌های کاربردی سنتی، نحوه استفاده از برس‌ها، غلتک‌ها و ترکیب رنگ‌ها، برای رنگ‌های پودری قابل‌اجرا نیستند. رنگ پودری از طریق تجهیزات منحصربه‌فردی که بار الکترواستاتیکی را به ذرات ترکیب رنگ آمیزی می‌دهد، اعمال می‌شود. رنگ اعمال شده به این روش یک‌لایه نازک و متراکم را تشکیل می‌دهد که برای ایجاد پوشش کامل که کمتر از رنگ مایع معمولی نیست، کافی است.

چگونگی رفع معایب رنگ پودری بر روی سطوح

به‌طورکلی هرچه فرایند پوشش با رنگ پودری را کنترل نمایید، بدون شک باز مشکلاتی وجود دارد که نیاز به اجرای مجدد دارند. نکات ساده‌ای که ضروری است پیش از بدتر شدن این عیب‌ها و ازبین‌بردن پوشش قطعات پایانی اطلاع داشته باشید، شامل موارد زیر می‌شوند:

شناسایی عیب‌ها

پیش از پی‌بردن به روش رفع عیب‌های رنگ پودری، ضروری است بدانید با چه چیزی در ارتباط هستید. شناسایی مناسب اولویت اول است. اگر مشکل آن شدید است و با هزینه کمتر از ارزش قطعه خراب شده، قابل‌جبران نیست، باید آن را بدون شک دور بریزید. در مرحله بعد، اگر ایرادات موجود در سطح فلز پایه یا در ساخت آن باشد برای رنگ کردن مجدد سطح آن آماده باشید.

آماده‌سازی سطح

روش آماده‌سازی سطح باید براساس ایراد به وجود آمده باشد که دارای چندین گزینه است:

در رابطه با ایراد سایه روشن شدن رنگ؛ نیازی به آماده‌سازی سطح نیست، مگر این‌که پوشش مجدد سطوح با رنگ پودری اصلی مشکل داشته باشد. برای پی‌بردن به این مسئله که آیا فرمول رنگ پودری استفاده شده برای پوشش مجدداً مناسب است یا نه موضوع را با تأمین‌کننده رنگ پودری خود در میان بگذارید. همچنین برخی از فرمول‌ها دارای واکس، تفلون یا مواد لغزنده دیگری هستند که پوشش دوباره با رنگ پودری را سخت می‌کنند. همین‌طور می‌توان گفت برخی از فرمول‌ها از چسبندگی بین لایه خوبی بهره‌مند نیستند و پیش از پوشش دوباره قطعه، نیاز به سمباده کاری سطح دارند.

آلودگی، گردوغبار، ذرات جوشکاری، دانه‌دار بودن سطح، تاول، چشم ماهی و افتادگی رنگ نیاز به سمباده زدن موضعی دارند تا مرحله‌ای که ایرادات موجود برطرف شود. در این صورت نواحی که دارای ایراد هستند تا فواصل نزدیک‌ترین لبه به‌صورت موضعی سمباده کاری می‌شوند. برای این کار باید با کاغذ سنباده 12 شروع و به‌دنبال آن با درجه‌های ریزتر کار کنید تا سطح صاف گردد.

اگر نواحی موردنظر حاوی ایرادات جزئی باشند، می‌توانید آن را با استفاده از راهکارهای سنباده خیس با کاغذ بسیار ریز رفع کنید. در این صورت تاحدامکان بهترین کار کوچک نگه‌داشتن نواحی تعمیر است. از ترکیب مواد پولیش، واکس و از طریق دستگاه پولیش برقی با کلاهک پشمی، تعمیر را به اتمام برسانید. این شیوه نسبت به پوشش مجدد کل قطعه با رنگ پودری برتری بیشتری دارد. اگر این ایراد برای پوشش‌های بافت‌‎دار رخ‌داده باشد، نمی‌توان از طریق این روش ایرادات را رفع کرد، باید قطعات دوباره با رنگ پودری پوشش داده شود. اگر نواحی دارای ایرادات بزرگی باشند، برای ترمیم نیاز به ازبین‌بردن کامل پوشش اصلی خواهند داشت. یک روش سریع برای ازبین‌بردن پوشش، روش سندبلاست است.

در این مقاله سعی شد در رابطه با رنگ پودری پوشش دار بحث کنیم. رنگ پودری شامل انواع مختلفی است که هرکدام دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد هستند. رنگ پودری نسبت به محیط‌زیست دارای سازگاری بالایی است. همچنین دارای طول عمر بالا و تنوع رنگ بسیاری است.

برای ارتباط با ما و ثبت نظرات و پیشنهادهای خود می‌توانید با تلفن 08645253676 تماس بگیرید.