تست‌ های رنگ پودری ؛ نحوه آزمایش‌ها و روش‌های نمونه‌گیری

تست‌ های رنگ پودری

قبل از اینکه بدانیم تست های رنگ پودری به چه منظوری انجام می‌شود باید در نظر بگیریم که ایجاد پوشش و رنگ بر روی هر سطحی برای تزیین و حفاظت انجام می‌شود و این فرآیند ممکن است با ایراداتی همراه باشد. برای یافتن این ایرادات راه‌های مختلفی از آزمون و تست وجود دارد تا بتوان ویژگی‌های خواصِ لایهِ پوشش نهایی و کنترل کیفیت را ارزیابی کرد. انجام این آزمون‌ها و تست ها باید به درستی انجام شده و نتایج آن‌ها هم درست تفسیر شود.

آزمون‌های مختص پوشش‌ها و رنگ‌های پودری
امروزه میزان استفاده از رنگ‌ها و پوشش‌های پودری کاربرد زیادی پیدا کرده است و همین عامل دلیلی است که معرفی و تشریح آزمون‌های کنترل کیفیت و این نوع از رنگ‌ها و پوشش‌ها را ضروری جلوه می‌دهد. از آنجایی ‌که تولید و نحوه استفاده پوشش‌های پودری با رنگ‌های مایع به کلی متفاوت است، به همین دلیل بررسی کردن و تست کردن این رنگ‌ها از مرحله تولید تا مرحله استفاده فرآیند منحصر به فردی دارد. نکته مهم برای آزمون و تست پوشش‌های پودری این است که تست های رنگ پودری فقط در مرحله تولید و اعمال کردنِ روش‌های تست با رنگ‌های مایع تفاوت دارند اما بعد از استفاده شدن و قرار گرفتن بر روی سطح مورد نظر روش تست آن‌ها بسته به کاربردش مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
سه نوع آزمون تست رنگ وجود دارد. آزمون قبل از پاشش پودر که در این مرحله رنگ به شکل توده است. مرحله بعد، تست مخصوص برای زمان پاشش پودر و تشکیل شدن لایه است و مرحله بعدی هم تست‌های مربوط به لایه پوششیِ بعد از پخت است.

آزمون‌های مخصوص و ویژگی‌های پودر قبل از اعمال کردن
پوشش‌های پودری تا قبل از مرحله سخت شدن این خاصیت را دارند که شکل پودری خود را حفظ کنند و همین ویژگی آن‌ها را از دیگر مواد پودری متمایز می‌کند. پوشش‌های پودری در هنگام استفاده، ابتدا حالت پودری خود را از دست می‌دهند و تبدیل به سیال می‌شوند و بعد از آن هم به یک ماده جامد بر روی سطح تبدیل می‌شوند. این تغییر حالت‌های مختلف نشان ‌دهنده این نکته است که این مواد پودری پایداری محدودی داشته و قابلیت این را دارند که با مواد مختلف و در حالت‌های مختلف واکنش‌ دهند. البته این خاصیت، آزمایش و پایشِ نتیجه را مشکل می‌کند و این نکته باید مورد توجه افراد قرار بگیرد.

نمونه‌برداری از پوشش‌های پودری
برای انجام نمونه‌برداری از پوشش‌های پودری که وزن آن‌ها بیش از 2 کیلوگرم باشد می‌توان از یک بیلچه مخصوص استفاده کرد. این بیلچه امکان این را دارد که از همه نقاط داخل مخزن نمونه‌برداری کند.
در مواردی که پودرها بسته بندی شده و در بسته‌های بزرگ قرار گرفته باشند باید دقت کرد که نمونه را از عمق کارتن‌ها یا بسته‌ها برداشت. نکته دیگر برای نمونه‌برداری این است: هنگامی هم که پودرها در کارتن‌ها و بسته‌های زیادی بسته بندی شده باشند نمونه‌برداری باید به صورت اتفاقی انجام شود.

اگر از مطالعه مطلب تست های رنگ پودری رضایت داشته‌اید توصیه می‌کنیم که مقاله مزایا و معایب رنگ پودری را نیز مورد مطالعه قرار دهید.